ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Doğumdan sonra başlayan serüvenden  ergenliğe kadar 0-18 yaş arası bebeklik , çocukluk ve ergenlik olarak sınıflandırılan dönemleri , doğum sonrası hastalıkları , gelişim açısından boy-kilo-baş ölçümlerinin değerlendirilmesi , aşı takibinin yapılması , beslenme ve ilgili bakteriyel , virüs bulaşıcı hastalıklar konusunda  tedavi ve takibinin yapılmasını,  yardımcı olmayı sağlayan bir bölümdür.

Doğumdan sonraki dönemde yenidoğan sarılığı , büyüme ve gelişimlerini değerlendirmek üzere yenidoğan ve çocukları düzenli olarak muayene etmek,

ASM sağlık bakanlığı kontrolünde aşı planına göre aşılar hakkında bilgi vermek 

Hastalıkları tedavi etmek veya önlemek için ilaç hakkında ve ücretli aşılar hakkında bilgi vermek

Hastaları muayene edip hastalık hakkında bilgi ve tanıyı belirlemek için tahlil-tetkik istemek

Hasta ve ebeveyne hastalık için reçete edilen  ilaçlar konusunda tedavileri açıklamak

Hastalık ile ilgili gerekli durumlarda  servise ve yenidoğan yoğumbakıma yatış yapılmasını sağlama , hasta yakınlarını bu konuda bilgilendirme

Hastalıkla ilgili gerekli olduğu zaman araştırılması için ileri tetkik ve tedavi amacıyla başka sağlık merkezine yönlendirilir.

Hastalıklar ile ilgili hasta ve hasta yakının mahremiyetine özen gösterilir.

 

SAĞLIK BAKANLIĞI AŞI TAKVİMİNDE OLMAYAN ÖZEL AŞILAR

ROTAVİRÜS AŞILARI :Şuan eczanelerde 2 çeşit aşı bulunmaktadır. Rota virüsü , bağırsak enfeksiyonuna bağlı çok şiddetli ishal ve bulaşıcılık oranı yüksek bir virüstür. Bebeklik ve çoğunluk çağında temasa bağlı olarak fazla sayıda görülmektedir. Salgından korunmak ve hastalığı hafif atlatmak için aşı yapılması önemlidir.

 

1-) ROTARIX Aşısı :2 doz şeklinde ağızdan oral yolla uygulanır.ilk dozu doğumdan 6 haftalıktan sonra yapılabilmektedir. Ikinci doz ile arasında 4 hafta ara ile uygulanması gerekir. Ikinci doz aşı en geç 3 ay 10 günlüğe kadar yapılması gerekir.

2-) ROTATEQ Aşısı :3 doz şeklinde ağızdan oral yolla uygulanır.ilk dozu doğumdan 6 haftalıktan sonra 12.haftadan önce yapılması gerekir. Aşılar arasında 4 hafta kadar ara olması gerekiyor. 3 doz aşısının 20-22 . haftaya kadar tamamlanması gerekiyor.

     • MENENJİT HASTALIĞI VE AŞISI: Beyin ve omuriliğini çevreleyen zarların iltihaplanması olarak bilinmektedir. Acil müdahale yapılması gereken tedavi gecikirse ölümlü sonuçlanan ağır bir hastalıktır. Ateş , baş ağrısı , kusma ve ense sertliği bilinen en temel belirtileri arasında yer almaktadır. Her yaşta görülme sıklığı vardır. Menenjit aşılarının uygulanma dozları ilk aşılanmaya başlandığı aya göre değişiklik göstermektedir.Dozlama şeması hastayı takip eden hekim başlanan aya göre düzenlemesini yapmaktadır.

 1-) MENENJİT A AŞISI (A, C, Y, W135)

     • MENVEO

     • MENECTRA

     • NİMENRİX

     !!! 3 AŞIDAN DOKTORUNUZUN ÖNERDİĞİ AŞIYI TEK MARKA AŞIYI  YAPTIRMANIZ GEREKİR.

 

 2-) MENENJİT B AŞISI

     • Bexero : B tipinde tek marka aşı bulunmaktadır.

PARKHAYAT Afyonkarahisar Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği 0-16 yaş arası tüm çocukların hastalıkları ve bu hastalıkların teşhisleriyle ve tedavi yöntemleriyle ilgilenmektedir. Çocuklarda görülen doğumsal ve bulaşıcı hastalıklar, viral ve bakteriyel tüm enfeksiyonlar, akut ishaller, beslenme bozuklukları ve buna bağlı oluşabilen hastalıkların tümünün tedavisi PARKHAYAT Afyonkarahisar Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği’nde başarıyla yapılabilmektedir.

Çocuk Hastalıkları Kliniği, çocuk hastalar için özel olarak dizayn edilen poliklinik odaları ve bekleme salonundan oluşmaktadır. Tüm bunların yanında bebeklerin bakımı için özel olarak planlanan bakım odaları ve tuvaletler sayesinde bebek hastaların temizlik ve bakımları hijyenik bir ortamda yapılabilmektedir.

PARKHAYAT Afyonkarahisar Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği’nde 4 çocuk hastalıkları uzmanının yanı sıra 1 yenidoğan (neonataloji) uzmanı da görev yapmaktadır. Doğumun hemen ardından yapılan ilk muayene sonrası gerekli görülen durumlarda bebeğin yenidoğan ünitesinde kalış süresi boyunca gerekli olan tüm tedavileri yenidoğan uzmanı tarafından planlanıp uygulanmaktadır.

Hızlı Randevu