KALP VE DAMAR CERRAHİSİ

PARKHAYAT Afyonkarahisar Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği, kalp - damar hastalıkları ve cerrahisi konusunda Afyonkarahisar ve bölgesinde önemli bir yere sahiptir. Koroner by-pass cerrahisi, kapak cerrahisi, Aort anevrizma (balonlaşma) cerrahisi, Endovasküler (kesi olmadan) cerrahiler gibi özellikli ameliyatlar konusunda yüksek tecrübeye sahip iki kalp damar cerrahi hekimi ile hizmet vermektedir.PARKHAYAT Afyonkarahisar Hastanesi’nde kalp damarlarına yapılan by-pass kalbi durdurarak , kalbi durdurmadan (çarpan kalp) ve küçük kesi yöntemleriyle yapılabilmektedir. Özellikle küçük kesili by-pass cerrahileri VLS (iman tahtasının küçük bir kısmı kesilerek) tekniğinin yanı sıra, uygun olan vakalarda MIDCAB (meme alt kısmından kısa kesi yoluyla ve iman tahtası kesilmeden) tekniğiyle de başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bu tür ameliyatlarda hasta genellikle ameliyathanede uyandırılmakta ve ertesi gün servis odasına indirilmektedir. Özellikle 70 yaş üzerinde ve şiddetli akciğer ve böbrek problemi olan hastalarda ölüm riski belirgin şekilde azalmaktadır.

Kapak hastalıklarında kapak değişiminin yanı sıra kapak onarım ameliyatları da yapılabilmektedir. Yapılan onarım vakalarının hepsi ameliyathanede ekokardiyografi (kalp ultrasonu) ile kontrol edilmekte ve ancak %100 başarı sağlandıktan sonra hasta ameliyathaneden çıkarılmaktadır. Kapak onarım tekniğiyle kapak dokusu korunması mümkün olabilmekte, değişim sonrası gerek duyulan kan sulandırıcı tedavilere ihtiyaç olmamakta ve hastalar kimi zaman ortaya çıkabilen bu ilaçların ölümcül komplikasyonlardan korunabilmektedirler.

Aort damar (ana damar), anevrizma (balonlaşma) ve disseksiyon (yırtık) hastalıklarında açık cerrahi ve kapalı (ameliyatsız) yöntem ile tedavi yapılabilme olanakları 24 saat bulunmaktadır. Bu alanda özel ve tecrübeli bir ekip dünya standartlarına uygun kaliteli hizmet sunmaktadır.

Karotis cerrahisi, beyni besleyen damarlara uygulanan cerrahi işlemleri kapsamaktadır. Ülkemizde karotis cerrahisi az sayıda merkezde yapılabilmektedir. Merkezimizde uygulanan karotis cerrahisi operasyonları ameliyat sırasında beynin kanlanması ve canlılığını sürekli takip eden transorbital oksimetri (beyin de oksijen miktarı)vb. gibi cihazlar ve yöntemler kullanılarak yapılmaktadır.

Ayrıca periferik arter(kol bacak atardamarları) hastalıklarına her türlü cerrahi ve kapalı işlem yapılabilmektedir.

Hızlı Randevu